Deprecated: file_get_contents(): Passing null to parameter #2 ($use_include_path) of type bool is deprecated in /data/web/virtuals/331731/virtual/www/core/libraries/flat-files.php on line 38

Deprecated: file_get_contents(): Passing null to parameter #2 ($use_include_path) of type bool is deprecated in /data/web/virtuals/331731/virtual/www/core/libraries/flat-files.php on line 38
Ctihodný Lama Jiamuyang TUBUDAN Rimpoče v ČR - září 2006 -

Ctihodný Lama Jiamuyang TUBUDAN Rimpoče v ČR - září 2006

  • Tu Budan Rimpoče dává interview
    Tu Budan Rimpoče dává interview

Ve dnech 30. srpna až 2. září 2006. navštívila Českou republiku delegace představitelů tibetského buddhismu z ČLR, vedená členem stálé rady Čínské asociace pro ochranu a rozvoj tibetské kultury, více-prezidentem Čínské buddhistické asociace a představeným pekingského kláštera Yonghegong Ctihodným Lamou Jiamuyang Tubudan-em.

   Během své návštěvy byla delegace přijata místopředsedou Senátu Parlamentu ČR p. Ing.Petrem Smutným a náměstkyní ministra kultury ČR pí. Mgr. Kateřinou Kalistovou. Česká strana vysoce ocenila význam návštěvy delegace tibetského buddhismu v České republice a vyjádřila přesvědčení, že tato návštěva přispěje k tomu, aby se česká veřejnost mohla blíže a objektivněji seznámit s čínským tibetským buddhismem a rozvojem i změnou Tibetu v ČLR, a napomůže k vzájemnému porozumění a důvěře mezi lidem obou zemí. Současně se Tu Budan Rimpoče setkal také s představiteli lámaistických věřících v České republice, poskytl interview českému listu „Právo". Mimo jiné na pozvání Institutu evropsko-asijské spolupráce a Galerie buddhistického umění mluvil k českým buddhistickým věřícím o vývoji tibetského buddhismu v pražském klášteře sv. Anežky české. Vedl zde společnou modlitbu a meditaci, na niž se zúčastnilo okolo 500 lidí z řad českých buddhistických věřících a dalších zájemců včetně čínských a mongolských občanů žijících v ČR, což vzbudilo velký zájem u lidí z nejrůznějších kruhů v ČR.

 

  Návštěva výše uvedené delegace v ČR byla vůbec první čínskou delegací náboženských představitelů od navázání diplomatických styků mezi Československem a Čínou v roce 1949, která nejen do značné míry přispěla ke kontaktům mezi buddhisty obou zemí, ale také demonstrovala české veřejnosti bohatství a učenost tibetského buddhismu v ČLR, zároveň se seznámila s náboženstvím, kulturou v čínském Tibetu a jejím současným rozvojem. napomohla českému lidu k hlubšímu poznání tibetského buddhismu v ČLR a historii i současnosti čínského náboženství. Návštěva této delegace sklidila velký úspěch.